Xiaomi Elektrikli Scooter 4 Pro İncelemesi

Xiaomi Scooter Pro 4

Xiaomi Elektrikli Scooter 4 Pro İncelemesi: En üst seviye scooter vaatlerini yerine getiriyor mu? İyi bir başlangıç… Yol onayı olan yüksek kaliteli bir scooter ararken, şu anda Xiaomi’yi göz ardı etmek neredeyse imkansız. Üretici farklı fiyat kategorilerinden çeşitli modeller sunuyor. Elektrikli Scooter 4 Pro ile, yüksek performans ve uzun menziliyle öne çıkan Xiaomi’nin en üst modelini test ediyoruz.

Xiaomi elektrikli scooter 4 Pro

Xiaomi elektrikli scooter Pro 4 özellikleri

Teknik veriler – Xiaomi uzun menzil vaat ediyor Elektrikli Scooter 4 Pro, özellikleri bakımından kardeş modellerinden açıkça öne çıkıyor. 55 km’ye kadar menzil, 25 km/sa maksimum hız, toplam ağırlığı 17.4 kilogram olan maksimum 700 W güç sunuyor. Xiaomi, ek performans, menzil ve özellikler için yaklaşık 2800 TL istiyor.

<yoastmark 478

Xiaomi 4 Pro Kutu açılışı ve kurulumu

Açılım ve montaj – 4 vida ve vahşi bir yolculuğa çıkmaya hazırsın Kutusundan çıkarıldığında, Elektrikli Scooter 4 Pro’nun hızlı başlangıç kılavuzu içinde bulunuyor. Hızlıca hazırlanarak kullanıma hazır hale getirilir.

 • Paketten çıkarın, katlanmış dikey direksiyonu açın ve yerine takın,
 • gidonu takın ve dört vida kullanarak sabitleyin.
 • Ergonomik bir tutamağı olan bir alyan anahtarı da dahil edilmiştir ve kutuyu açmak için bir bıçak dışında başka bir araç gerekmez.
 • kurulu Li-Ion piller zaten önceden şarj edilmiştir, bu nedenle açılım işlemi sonrasında hemen sürüşe başlayabilirsiniz. Birden fazla dilde kapsamlı bir kullanım kılavuzu da mevcuttur, ancak gerçekten gerekli değildir.
xiaomi pro 4 kurulumu
xiaomi pro 4 kurulumu

Xiaomi 4 Pro’nun çoğu e-scooter gibi bataryası da kalıcı olarak takılıdır ve çıkarılamaz. Bu da tüm scooter’ın şarj istasyonuna taşınması gerektiği anlamına gelir. Toplam ağırlığı 17,4 kilogram (~38 lb) olan bir merdiven, zaten bir zorluk olabilir. Şarj cihazı yaklaşık 400 gram (~0,9 lb) ağırlığındadır, kablosu yaklaşık 3 metre (~10 feet) uzunluğundadır ve ihtiyaç halinde taşınabilir. Katlanabilir dikey gidon bir kayışla arka tekerleğe sabitlenir ve bu şekilde bir taşıma kolu olarak kullanılır. İşlem sadece birkaç saniye sürer, gidon üzerindeki kilitleme mekanizması çok sağlam ve güvenli bir izlenim verir ve kolayca kullanılır. Katlandığında, scooter engellerin üzerinden taşınır ve bagaja yerleştirilir. Xiaomi pro 4 daha önce incelediğimiz Onvo ov-012 scooter a göre çok daha kolay taşınır.

<yoastmark 534

Xiaomi 4 Pro Tasarımı ve Aksesuarları

Xiaomi Scooter 4 Pro’nun yapısında alüminyum malzeme hakimdir. Mi serisinin tipik gidon tasarımı, scooter’ın daha hafif ve daha çevik görünmesini sağlar. Stabilitesi hiçbir istek bırakmaz ve işçilik de yüksek seviyededir. Xiaomi ailesinde, Pro 4, 120 kg’a (~265 lb) kadar taşıma kapasitesiyle kendini diğerlerinden ayırır.

Renk olarak, scooter tamamen siyah-gri tonlarda tutulmuştur. Kırmızı kılıflı fren kablosu, şarj soketinin kırmızı kapağı ve lastiklerdeki çarpıcı kırmızı halkalarla vurgular yapılmıştır. Scooter’ın yüksek ağırlığı, büyük pilinden kaynaklanmaktadır. Benzer kapasite veya menzile sahip modellere kıyasla, hatta minimal olarak daha hafiftir. Scooter’ın boyutları 120 cm uzunluğunda, 124 cm yüksekliğinde ve 49 cm (~3,7 x 4,0 x 1,6 feet) genişliğinde bir gidonu vardır. Ayak tahtası yaklaşık 15 x 50 cm (~6 x 20 in) ölçülerinde olup, seyahat yönünde neredeyse paralel bir ayak pozisyonuna izin verir, ancak karşılaştırma cihazımız Eleglide Coozy kadar rahat değildir. Ayak tahtasından görüldüğünde, gidonun yüksekliği 102 cm (~40 in) civarındadır.

Xiaomi Scooter 4 Pro, gidonun ortasındaki küçük ekranın altındaki merkezi kontrol düğmesi aracılığıyla kontrol edilir. Burada, scooter açılıp kapatılır. Sürüş modu seçilebilir ve ışık açılıp kapatılır. Ekran hızı gösterir, ancak kat edilen kilometreleri göstermez. Menzil, şematik olarak tasvir edilmiş 5 segmentli bir pil hücresi ile gösterilir, her biri %20’ye karşılık gelir.

xiaomi 4 pro tasarımı
xiaomi 4 pro tasarımı

Aydınlatma Aksesuarları

Xiaomi scooter’ın LED ön farı, LED arka veya fren lambası (yanıp sönen kırmızı), arka bölgede yan yansıtıcılar ve ön tekerlek üzerinde ek bir beyaz yansıtıcı bulunur. Sürücü, ışığın açık olup olmadığı hakkında ekrandaki ilgili simgeyi kontrol edebilir. Scooter 4 Pro’da dönüş sinyali bulunmamaktadır, yön değişikliği kollarla gösterilmelidir. Bir e-scooter’ın tek elle kullanılması oldukça zordur, bu nedenle pratik yapmak gereklidir. LED ön far, scooter’ın önündeki 3 ila yaklaşık 17 metre aralığı aydınlatan parlak bir ışık konisi sağlar. Bu, karanlıkta sürüşün iyi çalıştığı anlamına gelir.

Xiaomi 4 elektrikli scooter Telefon uygulaması

Daha fazla ayar yapmak veya bilgi okumak için, Xiaomi Home uygulamasının yüklenmesi ve scooter’ın akıllı telefonla eşleştirilmesi gereklidir. Ancak, inceleme örneğimiz için bu işlem biraz zahmetliydi, çünkü başka bir hesaba atanmıştı ve önce kaldırılması gerekiyordu. Yeni bir cihazla bu sorun olmamalı, ancak kullanılmış modellerde dikkatli olunmalıdır. Scooter “kilidi” açıldıktan sonra, eşleştirme işlemi hızlıydı ve scooter’ın kendisindeki QR kodu yardımcı oldu.

Xiaomi Pro 4 Lastikleri

Rekabetçi performansı ve konforlu sürüş – Çok çevik ve iyi tırmanma kabiliyeti. Seçilen sürüş moduna bağlı olarak özellikle Sport modunda, Xiaomi Elektrikli Scooter 4 Pro‘nun performansı hemen farkedilir. Gaz verildiğinde hızlı bir şekilde ivmelenir, deneyimli scooter sürücülerinin yüzünde bir gülümseme oluşurken, yeni başlayanlar çevikliğinden şaşırabilirler. Xiaomi, lastiklerinde birçok teknoloji vaat ediyor. “DuraGel” yapısı sayesinde özellikle şok emici özelliklere sahip, kendiliğinden yapışkan özellikte olan 10 inch havalı lastikler kullanılmaktadır. En azından Xiaomi ürün sayfasında bu vaat ediliyor. Pratik testte, bu boyuttaki lastiklerden beklenen sürüş konforunu fark etmedik. Hafif çukurlar sorun olmazken, birkaç santimetre veya daha yüksek olan çukurlar veya düşük kaldırımlar kaçınılmalıdır. Scooter 4 Pro, mümkün olan en iyi yollarda kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Xiaomi Pro 4 için 10 inch ESG Dolgu lastiklerinin kullanılmasını öneririz.

Xiaomi Scooter 4 Pro Fren ve hızlanma

Scooter 4 Pro’nun hızlanma ve frenleme özellikleri – İyi hızlanıyor, ani frenler yapıyor. Xiaomi’nin Scooter 4 Pro’nun ana özellikleri kağıt üzerinde oldukça eğlenceli bir kullanım vadeder: Maksimum 700 watt güç (350 W nominal güç), %20 tırmanma kabiliyeti ve 25 km/saat (~15 mph) maksimum hız sunar. Bu özelliklerin gerçekliğini test etmek için Xiaomi scooter’ı Spor modunda kullanıyoruz. Scooter sadece tekme ile başlatılabildiği için, hızlanmayı 5 km/saat (~3 mph) hızdan başlatıp daha önce test edilen e-scooter’larla karşılaştırıyoruz. Ortalama 5 ölçüm alıyoruz. Test sırasındaki sürücü ağırlığı ve dış sıcaklık parantez içinde belirtiliyor.

Xiaomi Scooter Pro 4 Fren ve hızlanma
Xiaomi Pro 4 Fren ve hızlanma

Xiaomi Scooter 4 Pro, 5 ila 15 km/saat (~3 ila 9 mph) aralığında kısa mesafeliyi 2,4 saniyede tamamlar. Sunulan güç, 5 ila 20 km/saat arasındaki ivmelenme karşılaştırmasında açıkça görülür: Scooter 4 Pro bu işareti sadece 3,6 saniyede kırar, Mi Scooter 3 burada 5,1 saniye, Niu KQi3 Max de 5,1 saniye ve Eleglide Coozy ise 5,2 saniye gerektirir. 25 km/saat (~15 mph) ses bariyeri 7,1 saniye sonra düşer. Scooter 4 Pro, 30 km/saat (~19 mph) ve üzeri bir maksimum hıza ulaşabilecek olsa da, ayar seçeneklerinin eksikliği ve yerel düzenlemeler genellikle buna karşı konuşur. Ayrıca, tüm scooterlar gibi yüksek hızlarda ciddi bir kaza riski vardır. Xiaomi, eğim performansını %20’ye kadar belirtir. Test turumuzda, Eleglide Coozy ile doğrudan karşılaştırmada Xiaomi Scooter 4 Pro’nun önemli ölçüde daha iyi performans sergilediğini gösterir. Eğim performansı düşük olan yollarda, Eleglide scooter yaklaşık %10-15 eğimde diz çöker ve hız düşerken, Xiaomi 4 Pro sabit bir sürüş sağlar. Bu nedenle, fazla eğimli olmayan yol bölümleri Xiaomi scooter ile sorunsuz bir şekilde geçilir.

Xiaomi scooter pro 4 motor
Mi pro 4 motor

Xiaomi Scooer 4 Pro yorum

Xiaomi elektrikli Scooter 4 Pro’nun sayısız kilometrelik kullanımı sonrasında, genel olarak olumlu bir izlenim edindik. Ancak detaylarda iyileştirme yapılması gereken alanlar da mevcut. Xiaomi, 4 Pro için üst sınıf bir fiyat talep ediyor ve beklentilerimiz her zaman karşılanmadı. Ancak öncelikle tasarım, işçilik ve stabilite açısından Xiaomi scooter’da herhangi bir şüpheye yer yok.

Scooter oldukça iyi performans gösteriyor, çevik ve doğrudan tepki veriyor ve sağlam frenleme oranlarına ulaşabiliyor. Güçlü motoruna rağmen, scooter hız sınırını aşar, ancak testimize göre, 20-25 km/saat aralığında scooter kullanımı rahat bir sürüş sağlıyor. Testimizde defalarca çalışmayan cruise control’den memnun değiliz. Özellikle uzun yolculuklarda gereksiz hayal kırıklığına neden olabilir ve Scooter 4 Pro’nun fiyat seviyesine uygun değil. Frenlerin tepkisi de iyileştirilebilir. Daha fazla manevra yapılabilmesi için biraz daha esneklik istiyoruz, böylece frenleme daha pürüzsüz hale gelir. Buna rağmen performansı gayet etkileyiciydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son Yazılar

 • Elektrikli Kick Scooter Nedir

  Elektrikli Kick Scooter Nedir

  Elektrikli Kick Scooter Nedir? Elektrikli Kick Scooter Nedir? Elektrikli kick scooter, insanların günlük yaşamlarında kullanabilecekleri hafif, taşınabilir ve elektrikle çalışan […]

 • Elektrikli Scooter Almak Mantıklı Mı?

  Elektrikli Scooter Almak Mantıklı Mı?

  Elektrikli Scooter Almak Mantıklı Mı? Giriş Elektrikli scooterlar son yıllarda popüler hale geldi. Pek çok insan, çevre dostu ve pratik […]

 • Xiaomi Elektrikli Scooter Modelleri Nelerdir

  Xiaomi Elektrikli Scooter Modelleri Nelerdir

  Xiaomi, son yıllarda elektrikli scooter pazarında oldukça popüler hale geldi ve birçok farklı model sunuyor. Bu yazıda, Xiaomi elektrikli scooter […]

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept