Elektrikli Scooter Dolgu Lastikleri

scooter lastik patlaması

Scooter Dolgu Lastikleri, elektrikli scooter’ınızı yerle bağlar. Güvenlik, dayanıklılık ve sürüş kalitesinin önemli bir parçasıdırlar. Bu kılavuz, elektrikli scooter lastiklerinin detaylarını kapsar. Havalı scooter lastikleri ve dolgu lastiklerin avantaj ve dezavantajlarını öğreneceksiniz.

Elektrikli scooter’lar, şehirlerde giderek daha popüler hale geliyor. Bunlar, trafik sıkışıklığından kaçınmak ve daha çevre dostu bir seyahat seçeneği sunmak için tercih ediliyor. Elektrikli scooter’ların kullanımı, güvenlik konusunda bazı endişelere neden olabilir. Bunun nedeni, scooter’ların hızlı hareket etmesi ve sert bir zemine çarpması durumunda, sürücüyü yaralayabilecekleri için lastiklerinin önemli bir parçası olmalarıdır.

Havalı lastikler, hava dolu oldukları için daha yumuşak bir sürüş sağlarlar. Bu, titreşimleri azaltır ve sürüş sırasında daha rahat bir deneyim sunar. Ayrıca, havalı lastikler, yüzeydeki küçük çukurlar ve çizikler gibi zorlu koşullara daha iyi uyum sağlar. Ancak, havalı lastiklerin dezavantajı, patlama riskidir. Bu nedenle, düzenli olarak şişirme işlemi yapılması gerekir.

Dolgu Lastikler ise, içersinde hava olmamasından  dolayı patlama riski olmadan daha dayanıklıdır. Bu, sürücülerin daha az bakım yapmalarını ve daha az para harcamalarını sağlar. Ayrıca, dolgu lastikler, sert yüzeylerde daha iyi performans gösterirler. Ancak, katı lastiklerin dezavantajı, daha sert bir sürüş sağlamalarıdır. Bu, titreşimleri ve darbeleri daha fazla hissetmenize neden olabilir.

Elektrikli Scooter Lastik Çeşitleri

Elektrikli Scooter Dolgu Lastikleri genellikle iki türdür: havalı lastikler ve dolgu lastikler. Genel olarak, havalı lastikler, dolgu lastiklere göre daha iyi performans gösterir. Havalı lastiklerin en büyük sorunları sürekli patlamasıdır. İnsanların scooterlarda en çok karşılaştığı problem havalı lastiklerin sürekli patlaması ve tamir edilememesidir.

Havalı Lastikler

Havalı lastikler, esnek kauçuktan yapılmıştır ve yapısını korumak için hava basıncı kullanır. Lastiğin yanından veya ortasından çıkan bir sap vardır. Bu sap, lastiği doldurmak veya boşaltmak ve hava basıncını kontrol etmek için kullanılır. Diğer araçlarda (araba, bisiklet, motosiklet) gördüğümüz lastikler genellikle havalı lastiklerdir. havalı lastikler, iç lastikler ile yada tubless olarak kullanılabilir.

 • Tamir edilse bile sorun tekrarlanır dolgu lastiğe geçmeniz önerilir.
havalı lastik patlaması
havalı lastik patlaması

Tubeless Lastikler

Tubeless lastikler otomobillerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sadece lastiğin hava sızdırmaz bir şekilde lastik jantına oturduğu bir yapıya sahiptir. Lastik jantı, valf gövdesini barındırır. Tubeless lastikler genellikle daha dayanıklı, delinme direnci yüksek ve daha yüksek performanslıdır. Bu nedenle, genellikle sadece premium ve performanslı scooter’larda bu daha pahalı lastikleri bulabilirsiniz. Ancak, bir delik oluşursa veya lastiği değiştirmeniz gerekiyorsa gerçek bir sorun haline gelebilir. Bazı elektrikli scooter’larda, lastiği çıkarmak için tekerleği tamamen bir lastik tamircisine götürmeniz gerekebilir.

 • Tamir edilemez ve dolgu lastiğe geçmeniz önerilir.

Havalı Lastiklerin Dezavantajları

Havalı lastiklerin iki dezavantajı vardır: patlama riski ve lastik basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekliliği. Scooter sürücülerinin en sık şikayet ettiği konulardan biri, havalı lastiklerin değiştirilmesi veya doldurulması gerekliliğidir. Scooter Dolgu lastiklerde, patlama riski olmaz ve lastik basıncını kontrol etme ihtiyacı da ortadan kalkar.

 • Havalı lastikler bisiklet lastikleri gibi düşünülür daha küçük çaplı olduklarından dolayı tamir edilse bile patlama sorunu tekrarlanır. Havalı lastiklerin tamir edilmesini kesinlikle önermiyoruz.

Scooter Dolgu Lastikleri

Dolgu lastikler, yapısal bütünlük sağlamak için hava basıncı yerine kauçuk veya katı poliüretan köpük dolgu malzemesi kullanırlar. Havalı lastikler gibi delinme sorunu yoktur ve asla patlamazlar. Solid lastiklerin değiştirilmesi çok daha zor olabilir. Scooter lastik değişimi ve montajı konusunda e scooter garaj ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Onvo 012 scooter lastikleri tubless olarak üretilmiştir. Scooter un en büyük sorunu lastik patlamasıdır. E scooter garaj içerisinde oluklar olan ve havalı lastik kadar konforlu olan dolgu lastikleri Türkiye’ de ilk defa Onvo 012 için dolgu lastik hizmeti vermektedir.

Bilinenin aksine her scooter dolgu lastiği aynı sertlikte değildir. Özellikle çinden gelen piyasada ucuz olduğu için çok satılan dolgu lastikler konforsuz ve sağlıksızdır. Yerli üretim ESG lastikler ise yumuşak yapısı (soft drive) sayesinde konforlu bir sürüş sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son Yazılar

 • Elektrikli Kick Scooter Nedir

  Elektrikli Kick Scooter Nedir

  Elektrikli Kick Scooter Nedir? Elektrikli Kick Scooter Nedir? Elektrikli kick scooter, insanların günlük yaşamlarında kullanabilecekleri hafif, taşınabilir ve elektrikle çalışan […]

 • Elektrikli Scooter Almak Mantıklı Mı?

  Elektrikli Scooter Almak Mantıklı Mı?

  Elektrikli Scooter Almak Mantıklı Mı? Giriş Elektrikli scooterlar son yıllarda popüler hale geldi. Pek çok insan, çevre dostu ve pratik […]

 • Xiaomi Elektrikli Scooter Modelleri Nelerdir

  Xiaomi Elektrikli Scooter Modelleri Nelerdir

  Xiaomi, son yıllarda elektrikli scooter pazarında oldukça popüler hale geldi ve birçok farklı model sunuyor. Bu yazıda, Xiaomi elektrikli scooter […]

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept